Artık Veda Zamanı: Emzik Nasıl Bıraktırılır?

0
1443

Emzik şu an bebeğinizin en iyi arkadaşı olabilir. Muhtemelen ondan ayrıldığı anda bebeğiniz sinirleniyor, her yerde onu arıyor. Bebeğiniz, 2 yaşını doldurduğu bu günlerde artık onunla vedalaşmalı. Bebek emzik bırakma süreci biraz zor olabilir ama bu kesinlikle imkansız değil. Bebeğe emzik nasıl bıraktırılır meselesini en başından ele alalım.

Bebekler Emziği Neden Bırakmalı?

Belli bir döneme kadar birçok anne emzikten faydalanabilir. Çünkü emzik, bebeğin emme iç güdülerini güçlü tutar ve ona güven hissi verir. Emzik ile emme iç güdüsünü karşılayabilen bebek daha kolay uykuya dalar ve daha sakin olur. Fakat bir süre sonra bebekler için sakinleştirici olan emzik bırakılmalıdır. Emzik genelde 2 yaş ve sonrasında bırakılır. Yani bebek 2 yaşını doldurduğunda emziği bırakmalıdır. Çünkü emziğin uzun süre kullanılması çocuğun damak ve diş yapısının bozulmasına neden olabilir.

3–4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda üst çene darlığı yani v tipi üst çene rahatsızlığı oluşabilir bu da yüz yapısında bozulmalara yol açabilir.

Tam sosyalleşme çağında olan bebek, ağzında emzik varken konuşamaz ve dil gelişimini zayıflatmak durumunda kalabilir. Bunun için mutlaka 2 yaşından sonra onun emzikle vedalaşmasını sağlamalısınız.

Emzik Bırakma Teknikleri

Bu süreç oldukça zorlu geçebilir fakat biraz empati yapabilirsiniz. Gün içinde size sürekli eşlik eden ve sizi rahatlatan bir şeyden vazgeçmek kolay olmaz. Bebeğiniz de aynı şekilde hissedecektir. Bu nedenle bebeğe emzik bıraktırma yollarını deneyerek ona ve kendinize çözümler sunabilirsiniz.

Zaman Sınırlaması Getirin

Anneler, genelde çocuğunun hemen emziği bırakması için emziği birden kesme yoluna giderler. “Emziğin kaybolmuş haydi birlikte arayalım.” diyerek emziği bulmadıkça bebeğiniz bundan vazgeçebilir ama bu yöntem her çocukta işe yaramayabilir. Ona emziği yavaş yavaş bıraktırabilirsiniz. Emziğe kavuşma sürelerini siz belirleyebilirsiniz. Mesela önce sadece evdeyken emzik kullanabilir sonra evde emzik seanslarını sınırlayabilir ve sonrasında sadece uyurken emzik kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu engellemenin nedenlerini onun anlayacağı bir dille anlatın ve bunun için kesinlikle ona emirler vermeyin.

Bu Emzik Bozuk!

Bebeğinize emziği bıraktırmanın diğer yolu da artık onun bir işe yaramadığı fikrinin üzerinde durmak. Ona emziğinin bozulduğunu ve artık kullanmaması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bunun için emziği biraz deforme edebilirsiniz. Örneğin emziğin ucunu biraz kesebilir ya da iğnelerle delikler açabilirsiniz. Hava alan bir emzik ona da garip gelecektir. Ona, tıpkı bozulan oyuncakları gibi emziğin de artık kullanılmaz halde olduğunu anlatarak çocuğunuz ikna olduğunda emziği birlikte atabilirsiniz.

Can Sıkıntısıyla Emziğe Sarılıyorsa İşiniz Kolay

Bazı bebekler, sadece sakinleşmek için emziği kullanırlar. O huzursuz olduğunda emziğini arıyorsa hemen onu oyalayın. Ona kocaman sarılın, oyunlar oynayın, sevdiği bir yiyeceği verin ve bir şekilde onu rahatlatın. Resim çizmek, boyama yapmak, oyun hamuruyla oynamak onun kafasını dağıtabilir. Onun emziğin üstüne çıkacak bir hobi edinmesine yardımcı olun.

Emziği Oyuncakla Takas Etmek

Özellikle yurt dışında annelerin en çok kullandığı yöntem budur. Bebeğinizi bir oyuncakçıya götürerek en sevdiği oyuncağı alabilirsiniz. Kasa görevlisiyle anlaşıp oyuncakla emziği takas etme meselesini ona anlattıktan sonra çocuğunuza, “Bu oyuncağı alabilmemiz için emziğini vermen gerekiyor, eğer emziği verirsek bize oyuncak verecekler sen ne dersin?” diye sorun. Böylece bebeğiniz oyuncağa kavuşmak için emziğinden vazgeçebilir.

Doğru Zamanı Kollayın

Taktiğiniz ne olursa olsun, bebeğinizin buna hazır olduğu bir dönemde emziği bıraktırın. 2 yaş sendromu etkileri çok yüksekse, tuvalet eğitimine başladıysa ya da yeni bir kardeş gelecekse bu durumu biraz erteleyin. Emziksizlik onda bir travma yaratmamalı.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız