Anne Sütüyle Beslenen Bir Bebek Günde Kaç Defa Kaka Yapar?

0
444

Beslendiklerimizi bir şekilde vücudumuzdan dışarı atmamız gerekiyor, bu nedenle doğumdan sonraki ilk haftalardaki her beslenme bağırsak hareketi sağlar. Bebeğinizin sahip olduğu hareketlerin sayısı ve türü, yemeği yeterli miktarda alıp almadığını gösterecektir.

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün, bebeğinizde katranımsı, koyu renkli, yeşil ve siyahımsı dışkılar oluşabilir. İlk anne sütünüz olgun süt haline geldiğinde, çocuğunuz ilk altı haftada her gün en az 2 en fazla 5 defa tuvaletini yapmalıdır. Bebek bezini her değiştirdiğinizde bebeğiniz tekrar altına yapabilir.

Altı hafta sonra, bazı bebeklerin kakası azalabilir, ancak bazıları sık sık tuvaletini yapmaya devam edebilir. Bebeğiniz haftada sadece bir kez tuvaletini yaparsa endişelenmeyin. Dışkıları sert ve kuru olmadığı sürece kabız değildir. Bebeğiniz bezelye çorbası kıvamında ve lor peyniri kıvamında gevşek, şekilsiz dışkı üretiyorsa, ilk anne sütü ve olgunlaşmış anne sütü arasındaki dengeyi sağlamaya çalışıyor demektir. Bebek bezinden dışkının taşması konusunda endişelenmeyin. Bu durum her bebekte görülür ve kullandığınız bebek bezine de bağlı olabilir.

Emzirilen bebeğiniz 6 ve 8. ayların arasına geldiğinde ve katı besin tüketmeye başladıktan sonra dışkıları daha da sıkılaşacak ve daha kuvvetli bir koku yaymaya başlayacaktır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız