Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

0
2849

Bebek beslenmesinde anne sütü faydaları yadsınamaz bir gerçek. Çünkü anne sütü içeriği ile tek başına bebeğin ihtiyacı olan tüm besin değerlerini karşılayabiliyor. Bu nedenle ilk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebekler, 1 yaşına kadar yoğun olarak bu içerikle besleniyorlar.

Anne sütü önemi bu kadar büyükken, annelerin de süt miktarları ile ilgili endişeleri artıyor. “Acaba sütüm bebeğime yetiyor mu? Sütüm yeterli miktarda mı?” gibi endişeleri olan annelere süt arttırıcı tavsiyeler ile çözüm sağlayabiliriz.

Sık Sık Emzirin

Vücudunuz, arz ve talep yasalarına dayanarak anne sütü üretir. Daha yumuşak bir tabirle açıklayacak olursak, bebeğiniz sütünüzü emdiği sürece hormonlarınız süt üretmeye odaklanacaktır. Yani bebeğinizi emzirdiğinizde, bedene daha fazla anne sütüne ihtiyacınız olduğunu söylemiş olursunuz. Bebeğiniz doğduktan sonra ilk yarım saat içinde onu emzirmeli ve birkaç hafta boyunca, her iki saatte bir emzirme seanslarını tekrarlamalısınız. Emzirme seanslarının sayısını ve uzunluğunu artırmak hem bebeğinizin beslenmesi hem de vücudunuzun süt üretmesi için önemlidir. Bebeğiniz büyüdükçe memede daha az zaman geçirebilir. Bu sizi telaşlandırmasın. Çene kasları giderek gelişen bebeğiniz anne sütünü daha güçlü ve kolay alabildiği için bu süreyi daha kısa tutabilir. Ama siz onu sık sık emzirmekten vazgeçmeyin.

 Göğüs Pompası Kullanın

Bebeğinizi emzirmeyi bitirdikten sonra göğüslerinizi uyarmaya devam edebilirsiniz. Bunun için el ekspresyonu tekniğini kullanarak sütünüzü sağabilir ve pompalardan yararlanabilirsiniz. Emzirmenin ilk birkaç günü elle süt sağma tekniği daha rahat olabilir. Fakat hem pratiklik hem de yeterli sütü elde edip göğsünüzü boşaltmak için süt pompası kullanımı size bir hayli yardımcı olacak.

İki Memeden de Emzirmeye Özen Gösterin

Emzirme seanslarında bebeğinizi her iki memeden de emzirmeye özen gösterin. Yenidoğanlar her iki taraftan en az 10 dakika boyunca emzirilmeli. Eğer bebeğiniz uyuyakalırsa, onu nazikçe uyandırabilirsiniz. Bunun yanında emzirmeye hep aynı memeden başlamamalısınız. Çünkü ilk meme genellikle daha fazla uyarı alır ve daha fazla süt üretir. Eğer her zaman aynı memeden başlarsanız, o meme daha fazla süt yapabilir ve şişkinliğe sebep olabilir.

Anne Sütünü Artıran Yiyeceklerden Yararlanın

Emzirmek ve anne sütü yapmak, yüksek miktarda enerji gerektirir. Yani güçlü bir süt tedariki için dengeli beslenme ve sağlıklı atıştırmalıklar ile vücudunuza yakıt verin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ekstra kaloriyi de bu besinlerle sağlamaya özen gösterin. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında anne sütü artırıcı özellikleri bulunan besinler de mutlaka beslenme programınızda bulunmalı. Anne sütünü arttırmak için, yulaf ezmesi, koyu yeşil sebzeler, badem, hurma gibi süt takviye edici yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında rezene çayı, ısırgan otu çayı ve papatya çayı da anne sütünü arttıran içeceklerden.

Sıvı Takviyelerini Unutmayın

Vücuttaki su oranı, süt miktarını da etkiler. Bu nedenle tıpkı hamilelik döneminde sıvı tüketimine dikkat ettiğiniz gibi doğumdan sonra da bu hassasiyeti sürdürmelisiniz. Gün içinde tüketilen sıvı miktarının büyük bir bölümü su olmalıdır fakat siz, taze sıkma meyve suları, komposto, ayran, çorba gibi içeceklerden de yararlanabilirsiniz. Emzirme öncesi, sonrası ve emzirme sırasında dahi sıvı alabilirsiniz.

Kendinize İyi Bakın!

Bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak her gün yapabileceğiniz şeylerin bir kısmı anne sütü tedariğini etkileyebilir. Anne sütü miktarınıza müdahale edebilecek şeyler arasında sigara, doğum kontrol hapı, stres ve yorgunluk kombinasyonu bulunur. Günlük rutininizde birkaç değişiklik yapmanın yanında, ruhsal ve fiziksel sağlığınızı düşünerek anne sütünü doğal olarak artırabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız