Aileye Yeni Bir Bebek Katıldığında

0
15

Sevgili Annebibak ebeveynleri, yeni bir bebeğiniz olduysa, çocuklarınız heyecanlı ve aynı zamanda tedirgin olabilir. Fakat sizin sevginizi ve dikkatinizi yeni bebekle paylaşmayı öğrenmek zorunda kalacaklardır. Bu durum özellikle çocuklarınız küçük yaştaysa, onlar için büyük bir adım olabilir. Onlara olan ilginin ve şefkatin azaldığı kaygısına düşebilirler. Neredeyse tüm çocukların, aileye yeni bir bebek katıldığında bu duruma uyum sağlamaları gerekecektir. Ancak önünde sonunda olumlu bir kardeşlik ilişkisi gelişecektir.

Yeni bir kardeşinin olacağı çocuklara ne zaman söylenmeli?

Yeni bir bebek için hazırlanıyorsanız, çocuğunuza bebeğin ne zaman geleceği ve bu sürecin ne kadarın anlatacağınız size bağlıdır. Çocuğunuzun (çocuklarınızın) bu durumu anlamaları için yaşları da önemlidir. Gebelikte olabildiğince erken, belki de bebek doğmadan en az üç veya dört ay önce yeni bir kardeş düşüncesini ortaya koymak iyi olabilir. Yaşça küçük çocuklar bazı şeyleri anlamakta zorlanırlar. Bu nedenle çocuğunuza yeni bir bebeğin geleceğini açıklarken, bunu tanıdık bir olayla ilişkilendirmeyi deneyin. Daha büyük çocuklar, bebeğin nereden geldiği, annenin karnında nasıl yer aldığı ve nasıl doğacağı hakkında ayrıntılı bilgi isteyebilir. Çocuklarınıza yaşlarına uygun basit açıklamalar yapmak en iyisidir.

Çocuklarınızı yeni bebeğe hazırlamak için ipuçları;

Yeni bebeğiniz doğmadan önce, diğer çocuklarınızın aileye katılacak yeni üyesi hakkında olumlu hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Hazırlık, doğru iletişim ve anlayışlı davranmayı gerektirir.

Doğumdan önce;

Bunu olumlu ve heyecanlı bir sürece dönüştürebilirseniz, olacak değişimin sadece yeni bebekle ilgili değil aile içindeki herkesle ilgili olduğunu anlatırsanız çocuğunuzun da kavraması çok daha kolay olur. Bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı öneriler;

Çocuklarınıza bebeklerle ilgili hikâyeler okuyun. Beraber onun da olduğu resimlere bakın ve ailenizin nasıl genişlediği hakkında sohbet edin. Anne karnındaki bebeğin hareketlerini hissedebilmesi için annenin karnına dokunmalarını sağlayın. Doktor kontrolündeyken bebeğin kalp atışlarını dinlemelerini bile izin verebilirsiniz. Onları yeni bebek için yapılan hazırlıklara dâhil edin. Evinizin hazırlamasına, bebek eşyaları alınmasına ve dekorasyona yardımcı olmalarına izin verin.

Çocuklarınızla yeni bebek geldiğinde en çok neyi beklediğini konuşun. Çocuğunuzun (çocuklarınızın) yeni bir bebek konusunda kaygıları varsa, onlarla kaygıları hakkında konuşun ve onlara güven verin. Onlara sevginizi daha fazla hissettirin ve sarılın ve pozitif düşünceler aktarın. Ayrıca çocuğunuza (çocuklarınıza) aileye yeni bir bebeğin katılmasının nasıl etkileri olacağı hakkında fikirlerinizi aktarmak en iyi yollardır biridir. Mümkünse ve çevrenizde yeni doğum yapmış arkadaşınız ya da akrabanız varsa, onlarla çocuklarınızla beraber zaman geçirin. Çocuklarınız yeni bebeklerin çok fazla bakıma ihtiyacı olduğunu görecektir.

Çocuğunuzun( çocuklarınızın), bebeğin özel ihtiyaçları olan küçük bir insan olacağını anlamalarını sağlayın. Çocuğunuzu (çocuklarınızı) sosyalleşmeye ve diğer çocuklarla oynamaya teşvik edin. Bu, onların yeni bir kardeşle iyi bir ilişki kurması için sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Hastanede kaldığınız süre boyunca;

Çocuğunuzun kendisini iyi hissetmesine yardımcı olacak bazı fikirler:

  • Çocuğunuza anne hastanede kaldığı süre zarfında, onunla kimin ilgileneceğini söyleyin.
  • Çocukların günlük rutinlerinin mümkün olduğu kadar aynı kalmasını sağlayın. Bu, kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olacaktır.
  • Hastanede kaldığınız süre boyunca diğer çocuklarla iletişiminizi mutlaka sürdürün. Anne ve bebek iyiyse, diğer çocukların da onları ziyaret etmesini sağlayın.
  • Çocuğunuz ziyaret esnasında kendilerini özel ve sevgi dolu hissederler. Çocuğunuza onları görmekten ne kadar mutlu olduğunuzu söyleyin.

Bebek eve geldiğinde;

Çocukları (özellikle küçük çocuklar) sevgi dolu kucaklamalarla güvence altına alın. Eğer yeni bebeğe hediyeler geliyorsa, diğer çocuklarınız için de küçük bir şeyler getirmelerini sağlayın. Bunu siz de sağlayabilirsiniz. Küçük çocuklara, yeni bir bebek hakkında kendilerini olumlu hissettirmeleri için yardım etmek

Yeni bir bebek geldiğinde, çocuklar (özellikle küçük çocuklar) tüm dikkatinizi ona verdiğinizi ve yeni bebeğe olan sevginizi hissedebilir. Onların bu duygularına duyarlı olup onları dinleyebilir ve yeterince sevgi gösterebilirseniz, çocuklarınıza hâlâ onlar için orada olduğunuzu göstermiş olursunuz. Bu aynı zamanda onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Bebeğinizle daha fazla meşgul olmanız doğaldır ama diğer çocuklarınızla da birebir zaman geçirmeye çalışın. Çocukların çoğu yeni bebeği merak ederler, bu nedenle yeni kardeşlerine hafifçe dokunmalarına izin verin ama her zaman gözetim altında tutun. Küçük çocuklar genellikle kendi güçlerini kontrol edemezler veya nasıl zarar verebileceklerini anlamazlar.

Çocuğunuzu iyi geçinmeye için teşvik etmek için hepsine çok fazla özen gösterin. Özenli ve dikkatli davranarak, onlara birbirlerine nasıl davranmaları gerektiği konusunda örnek olabilirsiniz.

Emzirme ve diğer çocuklarınız;

Emzirme konusunda meraklı olmaları muhtemeldir ve izlemek isteyebilirler. Ayrıca bu size yakın olmak isteği de olabilir. Emzirme sırasında onun da kucağınıza gelmesine izin verin. Çocuğunuzun emzirmeyi denemeyi isteme durumunda, anne sütünün özellikle bebekler için yapıldığını açıklayabilir, ona özel bir içecek önerebilir veya atıştırmalıkların bebeklere değil onlara ait olduğu gibi örnekler verebilirsiniz. Eğer çok ısrarcı olursa bir bardaktan anne sütü de sunabilirsiniz.

Bebek beslenirken, çocuklarınıza en sevdiği oyuncağı veya görevi verin.

Diğer çocuklarınız izliyorsa, emzirmenin hayatın çok doğal bir parçası olduğunu, sütün bebeğin güçlü ve sağlıklı büyümesine nasıl yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz. Diğer çocuklarınız size yakın olmak istiyorsa, onlarla bu zamanı bir hikâye anlatarak, kitap okuyarak onlar oyu bir oyuncakla oynarken seyrederken kullanın.

Yeni bir bebek geldikten sonra sorunlarla nasıl başa çıkılacağı çok önemlidir. Yeni bir bebeğin ilk yılında küçük çocukların davranış bozukluğu göstermesi normaldir. Ağlar, bağırır ve hatta bebeğin geri gönderilmesini isterler. Bebeksi davranışları taklit ederler. (tuvalet eğitimini unutmak, yemek yerken veya giyinirken yardıma ihtiyaç duymak veya uyumak için sallanmayı istemek) Özellikle dikkatiniz bebeğe yoğunlaştığında uyumayı reddeder ve gece daha sık uyanırlar.

Yeni bebeğin çevresinde öfkeli davranışlar sergiliyorlarsa bu dikkat çekmek için bir yol olabilir. Çocuklarınız sizi üzmek için böyle davranmazlar. Sadece önceden alışkın oldukları kendilerine ait zamanı istiyorlardır.

Bu davranışlarla başa çıkmanın püf noktaları;

  • Olumlu davranışlarını övün
  • Çocuklarınıza ne kadar büyüdüklerini ne kadar çok şey öğrendiklerini anlatın.
  • Çocukları bebeğe bakımına dâhil edin. Bu, birlikte vakit geçirmenizi sağlar ve kendilerini bebeğe bakmaya yardımcı olan büyük kardeşler olarak görmelerine teşvik eder.
  • Çocuklarınızın davranışlarına sabır ve anlayışla yaklaşın. Onlara, eleştirel olmak yerine sempatiyle yaklaşın.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız