Aile Kurallarını Oluşturmak İçin Atılacak Adımlar

0
52

Kuralları tanımlayın.

Önemli olan kuralları net bir şekilde tanımlayın. Akşam yemeği saati gibi bir duruma özel olabilir veya evde koşmak, kardeşe çarpmak veya mobilyaya atlamak gibi asla uygun olmayan davranışlara özgü de olabilir. Aile kuralları, onları sürekli olarak uygulamak konusunda hiçbir sorun yaratmayacak kadar önemli olmalıdır.

Kuralları kullanmaya başladığınızda, ilk önce hangi sorunlu davranışların ele alınacağını seçmeniz gerekebilir. Unutmayın ki yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar aynı anda sadece iki ya da üç kuralı öğrenebilir ve hatırlayabilir. Ebeveynler için ise sürekli olarak birçok yeni kuralı zorlamak da yorucudur. Bir kuralla başlamak ve zaman içinde, sadece gerektiğinde yeni kurallar eklemek en iyi iyisidir. Bu, çocuklara bir kuralı öğrenmek ve yenisi eklenmeden önce kuralların nasıl çalıştığını öğrenmek şans verir.

Kurallar, ancak açık ve kesin olduklarında takip edilmeleri kolay ve açıklanabilirdir. Aile içi kurallar her seferinde belirli bir davranışa odaklanır. İyi ol! gibi soyut kurallardan kaçının. Bu birçok farklı şey içerir ve bir çocuğun anlaması ve uygulaması zor olabilir. Arkadaşlarınla güzel konuş! gibi daha anlaşılabilir bir kural konulabilir. Bazı kabul edilemez davranışlar “zarar vermemek” gibi açık ve somut bir şekilde belirtilmelidir. Kural koyduktan hemen sonrasında kabul edilebilir davranışı belirtmek önemlidir; böylece çocuğunuz ne tür bir davranış beklendiğini bilecektir. Kurallar aynı zamanda gerçekçi ve çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır.

Bazı ortak aile kurallarına örnekler:

  • Kendinize zarar vermek yok.
  • Söz kesmek yok. Konuşmak için sıranızı bekleyin.
  • Ev içinde bağırmak yok. Konuşurken normal bir ses kullanın.
  • Mobilyalara tırmanmak, koltukta zıplamak yok.

Aile için kuralları açıklayın.

Çocuğunuzun kuralları bildiğinden ve anladığından her zaman emin olun. Anlayıp anlamadığını tekrar ettirerek kontrol edebilirsiniz. Küçük çocuklara, bazı kelimelerin ne anlama geldiğini anlatarak, daha iyi anlamalarına yardımcı olmanız gerekebilir. Örneğin, kural zarar vermek üzerine ise zarar vermenin ne anlama geldiğini açıklamanız gerekebilir.

Yaşça küçük çocuklara kurallar sık sık hatırlatılmalıdır. Kurallar sık ​​sık tekrarlanabilir ve çocuğun görebileceği yerlere hatırlatıcılar yerleştirebilirsiniz. Çocuğunuzla beraber bir kurallar çizelgesi oluşturabilirsiniz. Bu şema en az iki sütun içermelidir: kurallar ve kuralları çiğnemenin sonuçları. Resimler veya görsel ipuçları, küçük çocuklar için çizelgelerde kullanılabilir çünkü okuyamazlar.

Kurallara mutlaka uyun.

Tüm aile bireyleri “aile” kurallara mutlaka uymalıdır. Çocuklar, yetişkinleri onların hayatlarında izleyerek çok şey öğrenir. Nasıl davranacaklarını bilmek için ebeveynlerine bakarlar. Örneğin dinlemeyi biliyorsanız, çocuğunuza dinlemeyi öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun kuralları takip ettiğini gördüğünüzde, onun iyi seçimler yaptığını görmesini sağlayabilirsiniz.

Kurallara uyulmadığında mutlaka yaptırım uygulayın.

Kurallar tam olarak uygulandığında, çocuğunuzun davranışları ve ilişkiniz daha iyi olacaktır. Aile kuralları bozulduğunda derhal bir yanıt verilmelidir. Kuralların ihlal edilmesinin sonuçları herkes için geçerli olmalıdır.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız