Bebeğiniz yeni doğduğunda herhalde en çok sorduğunuz sorulardan biri, “Ağlayan bebek nasıl susturulur?” olabilir. Bunun net bir cevabı veya ilacı tabii ki yok. Fakat çaresiz değilsiniz, onları sakinleştirmenin yolları da var. Sizlere derdini anlatmak için ağlayan bebeğinize onun yanında olduğunuzu hissettirecek yatıştırıcı çözümlere bir göz atın.

Önce Sorunu Tespit Edin

Bebeğiniz kendini konuşarak ifade edemediği için size derdini anlatmanın en etkili yolunu yani ağlamayı seçiyor. Onun ağlamalarına karşı hemen yapmanız gereken şeyler var. Fakat yapacağınız şeyler onun neden ağladığını keşfettikten sonra olmalı. Eğer o karnı ağrıdığı için ağlıyorsa komik suratlar yapmanız pek işe yaramayacaktır. Karnı aç olduğu için ağlıyorsa gazını çıkarmaya çalışmak anlamsızdır. Bunun için bebeğinizin ihtiyaçlarını, ağlama ihtimali olan durumları iyi değerlendirin ve çözümleri nedenlere göre doğru olarak belirleyin.

Anne Karnı Hissini Yaşatın

Bu önerimiz 1-4 aylık bebek ebeveynlerine. Bebekler 9 ay boyunca zaman geçirdikleri anne karnına çok alışmışlardır ve o güvenli alanın hissini tekrar hissetmek isterler. Bu nedenle ağladıklarında ona anne karnı hissi vermeniz, onu sakinleştirecektir. Bebeğinizi kundaklamak bunun için faydalı olacaktır. Uzmanlar, kundaklamanın bebekleri rahatlattığını düşünüyor çünkü kundak, rahim benzeri bir his yaratıyor. Bazı bebekler kollarını kundaktan çıkarmayı tercih ederler çünkü parmaklarını emerek kendi kendilerini yatıştırırlar. Bu nedenle battaniyenin üst kenarını, çene seviyesinden ziyade koltuk altı seviyesine getirerek kollarını kundaktan kolayca çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Kundaklama işlemenin yanında, ağlayan bebeği sakinleştirmenin yolları arasında bulunan anne karnı hissini yaşatacak bir diğer şey, seslerdir. Ritmik boğucu sesler onlara anne karnı atmosferi yaşatır. Elektrik süpürgesi, fön makinesi, araba sesi onun hoşuna gidecek. Bu nedenle telefonunuzdan bu sesleri açarak ona dinletebilirsiniz.

Masaj Yapın

Bebek masajı yapmak bebeği sakinleştirmenin yollarındandır. Masaj, gaz sancısı veya kabızlık için de birebir çözümdür. Bebeğinizin gelişen kaslarının rahatlamasına da yardımcı olur. Ayrıca sizi hissetmek ve birebir ilginizi teninde duyumsaması ona güvende olduğunun sinyallerini verecektir. Ellerinize minik bebek yağları damlatın ve bebeğinizin karnına masaj yapın. Göbeğine çok bastırmadan ellerinizle göbeğine daireler çizin. Yumruklarını açın ve avuçlarını ve parmaklarını ovalayın. Ayak tabanlarına masaj yapın.

Bazen Ilık Bir Banyo Her Şeyin Çözümüdür

Bizler de yorucu bir gün sonunda eve gidip ılık bir duş almanın hayallerini kurarız. Ilık duşun yatıştırıcı etkisi bebekler için de geçerlidir. Bebeğinizin huzursuz olduğunu düşünüyorsanız ve banyo saatine yaklaştıysanız, ılık bir su onu yatıştıracaktır. Bonus olarak suyuna birkaç damla lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Fakat banyoyu onun oyun ve uyku saatinden önce yaptırmayı unutmayın. Bu zamanlama akışıyla bebeğiniz çok mutlu olacak.

Kolik Taşımayı Denediniz mi?

Bebeğiniz gaz sancısı çektiğinde masajın yanında, onu taşıma şekliyle de rahatlatabilirsiniz. Bebeğinizi karın üstü gelecek şekilde kolunuzun üzerine koyun ve başını elinizde tutun. Diğer elinizi kullanarak sırtını hafif hafif sıvazlayın. Bu hareketi daha sonra minik egzersizlerle de destekleyebilirsiniz. Onu yatırın ve 10 saniye boyunca dizlerini karnına doğru hafifçe iterek gazı rahatlatmak için serbest bırakın ve hareketi tekrarlayın.

Temiz Hava Alın

Temiz hava hem huysuz bebeklere hem de annelere harikalar yaratabilir. Çocuğunuz telaş halindeyken yürüyüşe hazırlanmak size zor gelebilir fakat biraz sabırlı olun ve onun temiz hava almasını sağlayın. Işık, hava, sıcaklık, manzaralar, sesler ve kokulardaki değişimin bebeğinizin ruh halini iyileştirmesi muhtemeldir. Tabii bu değişiklik size de iyi gelecektir.

Sakin Olun

Evet, sürekli ağlayan bir bebeğiniz var ve siz kendinizi çok çözümsüz hissediyorsunuz. Size sakin olun demek çok yanlış değil mi? Ama açıklayabiliriz. Bebekler ağladıklarında anne babalarının tepkilerini de izlerler. Onların ruh hali bebeklere de yansır. Karşılıklı ağlayan bir anne bebek senaryosunda bizde bile ağlama isteği gelişebilir. Ona kızmayın, bu sürecin geçici olduğunu kendinize hatırlatın, babadan ya da çevrenizden yardım isteyerek sakinleşmek için kendinize boş zamanlar yaratın.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız