Ay Ay Bebeklerde Dil Gelişim Süreci

0
1842

Bir bebeğin ilk kelimesi anne ve babaların sevinç çığlıklarıyla karşılanabilir. Şu an sadece sizi dinleyen, kahkahalar ya da ağlamalarla tepkisini gösteren bebeğinizi karşınıza alıp konuşacağınız zamanlar da olacak. Peki, konuşma sürecine gelene kadar bebeğiniz neler yaşayacak bir bakalım.

Bebeğim Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Her çocuk kendi hızında konuşmayı öğrenirken, genel kilometre taşları normal konuşma ve dil gelişimi için bir rehber görevi görebilir. Bunun için ay ay bebeklerde dil gelişim evrelerini inceleyelim.

3. Ay Sonu

3. aya kadar bebeğiniz herhangi bir konuşma belirtisi göstermeyecektir. Sizi bol bol izlemek ve dinlemekle yetinebilir. 3. ayın sonunda ilk konuşma adımlarını görebilirsiniz. 3. ayın sonunda sizi gördüğünde gülümser ve mırıldanmaya benzer sesler çıkarır. Onunla konuşulduğunda susar ve dikkat kesilir ya da çıkardığı seslerle size karşılık verir. Farklı ihtiyaçlar için farklı ağlama tonlarını keşfeder. Mesela oynamak istiyor ve ilginizi bekliyorsa daha yumuşak bir tonla ağlarken, aç olduğunda kükreme gücünde ağlayabilir.

6. Ay Sonu

Bebeğiniz artık konuşma ataklarını daha güçlü adımlarla gerçekleştirecek. Fakat konuşma sürecinin bu dönemde tamamen başladığını söyleyemeyiz. Zevk aldığı şeyleri ya da memnun olmadığı durumları ağlamadan seslerle ifade edebilir. Gözlerini sesin geldiği yöne çevirir ve durumu takip eder. Ses tonunuzdaki değişikliklere cevap verir. Mesela sert bir “hayır”a bakışlarıyla ya da çıkardığı seslerle itiraz edebilir. Yumuşak ses tonunuzda çığlıklarla kahkaha atabilir. Bebeğinizin dil gelişimi için onunla göz teması kurun ve yavaş yavaş konuşun. O artık kelimeleri kodlama zamanına geldi bile.

7. Aydan 12. Aya Kadar

Artık daha net bir konuşma dönemindesiniz. Bebeğiniz artık jestlerini de kullanabilir. Yani istemediği şeylerde ses çıkararak ellerini kullanıp istediği şeylere uzanarak çıkardığı seslerle dikkatinizi çekebilir. Hatta artık çıkardığı sesler bir gevelemeye de dönüşmüş olabilir. Yavaş yavaş onun konuşmak için çaba harcadığını görebiliyorsunuz değil mi?

1 Yaş ve Sonrası Konuşma Süreci

Bebeğiniz artık 1 yaşına geldiğinde kesin olarak konuşma sürecine girer. 12 aylık bebek konuşma konusunda oldukça aktif bir dönemdedir. İlk basit kelimelerini daha net ve bilinçli olarak söyler. Telaffuz etme kolaylığından dolayı dede, mama, baba gibi kelimeleri ağzından duyabilirsiniz. Bir sonraki evre artık size anne ve baba olarak seslenmesidir. 18. ayın sonunda artık bildiği nesne ve insanları adıyla tanımlar. Tam bir cümle kuramasa da kelime dağarcığında bulunan kelimeleri birleştirmeye çalışır ve bu süreçten sonra kelime dağarcığı ciddi anlamda gelişmeye başlar. Bebeğiniz 2 yaşına geldiğinde en az 3 kelimelik cümleler kurmaya başlar ve 2.5 yaşında konuşma gelişiminin en güçlü dönemini yaşar. Yalnız bu dil gelişim evresinin sonu değildir. Çocuğunuz ancak 4-5 yaşında dil gelişimini tamamlamış olur.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız