Neredeyse herkes masajı sever. Fakat masaj, bebekler için ayrı bir güzellik. Dünyaya adapte olmaya çalışan bebekler, masajla sakinleşir ve kendinlerini güvende hissederler. Bebeğinizin huzuru ve mutluluğu için sihirli ellerinizle ona masaj yapmaktan çekinmeyin. Fakat bebekler her açıdan çok hassas oldukları için; “Bebek masajı nasıl yapılır?” sorusunun cevaplarını mutlaka bilmelisiniz.

Bebek Masajının Faydaları

Bebek masajı bebeği gevşetirken, mutluluk hormonu da dediğimiz serotonin hormonu sağlamasına yardımcı olur. Bebek masajı sayesinde bebekler rahatça uyur, dinlenir ve gevşer. Bebekle anne-baba arasında bağ kurma noktasında bebek masajı oldukça faydalı bir yöntemdir. Gaz sancısı için masaj yöntemine gitmek de onlar için yararlı olacaktır.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebekler ve anne-baba için huzurun güçlü adımı olan bebek masajı yaparken dikkatli olmalısınız. Bunun için ön plana almanız gereken noktalar bulunuyor. Size birkaç önerimiz var:

Doğru Zamanı Seçin

Bebeğinizin eğer gaz sancısı çektiğini düşünüyorsanız karnına gaz masajı yapın. Eğer masajınızın amacı tamamen onu rahatlatmaksa banyodan sonra uykudan önce yapılan masajlar kesinlikle daha verimli olacaktır. Masaja başlamadan önce karnının tok olduğundan da emin olmalısınız.

Gerekli Ortamı Oluşturun

Tabii ki bir spa salonu ortamı oluşturmaktan bahsetmiyoruz fakat bebek, masaj için oluşturulmuş uygun bir ortamda daha rahat olur. Çok yumuşak olmayan bir yüzeyde onu sırt üstü yatırın. 22-24 derece ideal oda sıcaklığını yakalayın. Yüksek ses bebeği irite eder ve masaja odaklanmasını engeller bu nedenle ortam olabildiğince sessiz olmalıdır. Eğer mümkünse loş bir ışık ortamı ayarlayın. Bu sayede hem rahat edecek hem de uyku hormonunun gelişine zemin hazırlanacaktır.

Dokunuşlarınıza Özen Gösterin

Sadece yenidoğan bebek masajı konusunda değil, her dönem bebek için bu konuya dikkat etmelisiniz. Bebeğe yapılan masajda mutlaka yumuşak hareketler kullanmalısınız. Bebek sizin dokunuş şeklinize göre tepki göstereceğinden sert hareketlerden mutlaka kaçının. Elinizde alyansınız ve yüzüğünüz varsa onları çıkarmalısınız. Daha yumuşak bir dokunuş ile bebeğinizin cildini rahatlatmak için, tatlı badem ve susam yağı bu konuda size yardımcı olabilir. Antialejik özellikli bebek yağlarından da yararlanabilirsiniz.

Masaj Çeşitlerini Değerlendirin

Bebeğin ihtiyacına göre doğru masajı yapmak çok önemli. Bebek gaz çıkarma masajı (kolik masajı) ve uyku masajı ile onu kolayca rahatlatabilirsiniz.

Uyku Masajı: Ellerinize hafifçe masaj yağını damlatın ve avuç içlerinize bu yağı iyice yedirin. Ellerinizi, bebeğin omuzlarından başlayarak kollarına doğru, bileklerine gelene kadar narince aşağı doğru çekin bu hareketi 3-4 kez tekrarlayın. Avuç içlerini 1-2 dakika hafifçe ovalayın. Bebeğin göğsüne ve bacaklarına masaj yaparken de yukarıdan aşağı doğru ellerini yavaş yavaş gezdirebilirsiniz. Hareketlerinizi tamamlandıktan sonra, ayak tabanlarını baş parmaklarızla ovalayın ve arada parmağınızı hafifçe bastırın.

Kolik Masajı (Gaz Sancısı Masajı):

Kolik masajına başlangıç için ellerinize masaj yağı sürün ve bebeğinizin göbeğine değirmen hareketlerini uygulayın. Bebeğinizin midesinden kasıklarına doğru iki elinizi sıra sıra yukarıdan aşağı doğru hafifçe çekin. Bu hareketi bir süre yaptıktan sonra, bebeğinizin ayak bileklerini tutup yavaşça göbeğine doğru itin. Dizleri karnına doğru geldiğinde, dizleriyle karnını hafifçe bastırın ve bu şekilde 4-5 saniye bekleyin. Bacakları açtıktan sonra hareketi tekrar edin. Son olarak bebeğin göbeğine saat yönünde bir yuvarlak çiziyor gibi ovalama işleme yapın. Bir eliniz tam yuvarlak çizerken diğer eliniz yarım ay şeklinde hareket etsin. Bu hareketler bağırsakta bulunan gazın yer değiştirmesini sağlayacak ve gaz çıkışına yardımcı olacaktır.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız