8 Aylık Bebek Beslenmesi

0
4094

8 ay bebek beslenmesi için de diğer aylarda olduğu gibi anne sütü ön plana çıkıyor. Yani 8. ayda da ana yemek, anne sütü. Fakat anne sütünün yanında bebeğinizin beslenmesini ek gıdalarla desteklemeye devam ediyorsunuz. 8. ay bebek beslenmesi, geçen aylara göre daha çeşitli çünkü bebeğiniz artık ek gıdalara oldukça alıştı ve sindirim sistemini hızlıca geliştiriyor. Peki, 8 aylık bebek neler yiyebilir, beslenmesi nasıl olmalı? Bir göz atalım.

8 Aylık Bebek Ne Kadar Anne Sütü Almalı?

Bu ayda bebeğiniz biraz iştahsız olabilir çünkü diş çıkarma semptomları onun biraz iştahını sekteye uğratmış olabilir. Bunun yanında anne sütüne düşkünlük de bu dönemde azalabilir. Bu nedenle ek gıda-anne sütünü dengelemek gerekir. 8 aylık bebek anne sütü miktarı diğer aylardaki gibi ek gıdadan daha fazla olmalıdır. 8 aylık bebek ek gıda miktarı günde 2 bebek kavanozunu geçmemeli. Ek gıdaların dışında tüm beslenme programı anne sütü ya da devam sütü ile oluşturulmalı.

Anne sütü ile beslenme ve öğün tüketimi arasında 2 saat olması gerektiğini de unutmayın. Eğer anne sütü yerine formül mama kullanıyorsanız, mama bebeği daha uzun süre tok tutacağı için öğün aralarını 3 saat olarak ayarlayabilirsiniz.

8 Aylık Bebek Neler Yer?

6 aylık ve 7 aylık bebeklerin yiyeceği besinlerin dışında bu ay da bebeğinizin menüsüne lezzetli besinler katılacak. İşte 8 aylık bebeklerin yiyebileceği besinler.

Meyveler

Üzüm
Karpuz
Kavun
Erik
Mandalina
Portakal
Kiraz

Sebzeler

Biber
Salatalık
Kuşkonmaz

Diğer

Hindi eti
Tavuk eti
Bulgur
Ceviz
Tereyağı

8 Aylık Bebek Yemek Menüsü

8 aylık bebek, artık birçok şeyi tüketebiliyor. Bu nedenle, onu daha zengin menüler bekliyor. 8 aylık bebek menüsü ile size örnek bir beslenme planı sunabiliriz.

Başlangıç

Bebek, güne anne sütü ile başlamalıdır. O anne sütünü içtikten bir süre sonra kahvaltısını verebilirsiniz.

Kahvaltı

8 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Hazırlanır?

Meyve pürelerine yulaf ekleyerek onun ek gıda ihtiyacını sağlıkla destekleyebilirsiniz. Yarım muz-armut püresi, 1 tatlı kaşığı lor peyniri veya yumurta sarısı, 2 kaşık yulaflı mama lezzetli bir kahvaltı seçeneği.

Ana Öğün
Anne sütü veya anne sütü yokluğunda devam sütü.

Ara Öğün
Sebze çorbası ya da meyveli yoğurt.  Sebze çorbalarına minik kıyma parçacıkları da ekleyebilirsiniz. (Kabak çorbası, brokoli çorbası, bal kabağı vb.)

Ana Öğün
Anne sütü veya anne sütü yokluğunda devam sütü.

Gece Öğünü
Anne sütü veya anne sütü yokluğunda devam sütü.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız