6-8 Ay Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

0
218

Bebeğiniz 4-6 aylıkken katı gıdaya başlamadıysanız 6-8 aylık bebeğinizi katı gıdalara yavaş yavaş alıştırmalısınız. İlk defa katı gıdayı deneyimleyecek bebeğinizin yiyeceğini özenle seçmeli ve miktarını az tutmalısınız. Bebeğiniz birkaç kaşıktan sonra yemeyi bırakıyorsa panik olmayın, emin olun 6-8 aylık bir bebek için 2 kaşık bile oldukça fazladır. Bebeğiniz katı yiyeceklere alıştıkça, porsiyon boyutlarını kademeli olarak arttırabilirsiniz. Unutmayın, anne sütü ve / veya bebek maması bu aşamada bebeğinizin toplam beslenmesini sağlar. Bebeğinizi katı gıda ile beslerken ilk birkaç denemede yemek istemediğini, ağzından attığını fark edebilirsiniz. Bu durum son derece normal olmakla beraber eğer her defasında aynı sorunu yaşıyorsanız bebeğinizin katı gıdaya henüz hazır olmadığı ihtimalini de düşünmelisiniz.

Doğduğundan itibaren anne sütü veya mama ile beslediğiniz bebeğiniz için artık farklı bir süreç başlıyor. Bebeğinizin gelişimini doğru yönde gerçekleştirmesi ebeveynlerin elinde. Ek gıdaya geçiş süreci ile 6-8 aylık bebeğinizin sağlıklı büyümesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken tat ve koku duyularının gelişmesini de sağlarsınız. Aynı zamanda bebeğinizin doğru beslenme alışkanlığını da siz ebeveynler şekillendirirsiniz.

6-8 aylık bebeklerinize katı gıda, ek gıda alışkanlığı sağlamaya çalışırken organik ve kaliteli yiyecekler tercih etmelisiniz. Bu cümleyi okuduktan sonra bu gıdaları nerede bulabiliriz sorusu da aklınıza gelebilir. Metropolleşmenin yoğun olduğu bir yerde yaşıyorsanız marketlerden alacağınız hazır gıdaların GDO’lu olmadığından emin olmalısınız. Paketli her gıdanın arkasında mutlaka içinde bulunan katkı maddeleri yer almak zorundadır. Bu noktada siz ebeveynlere biraz fazla iş düşüyor. İçindekiler bölümünde yer alan katkı maddesi kodlarını mutlaka araştırın. Çünkü bazı katkı maddeleri isim olarak değil, yalnızca kod olarak yazılıyor. Alışveriş esnasında dahi iki dakika zaman ayırarak internette kısa bir araştırma ile kodların anlamını öğrenebilirsiniz.

Anne sütü ile beslenmiş 6-8 aylık bebeğiniz ek gıdaya yeni yeni alışırken vücudunu zora sokacak bir gıda ile beslemek istemezsiniz değil mi? Anne sütü bebeğinizin metabolizmasını sorunsuz çalıştırırken ek gıdalar ile yeni bir alışma süreci yaşayacak olan hassas bedeni kabızlık, ishal ya da alerji gibi farklı reaksiyonlar verebilir.

Ek, katı gıda ile beslenme sürecine geçerken, 6-8 aylık bebeğinizin bağırsak çalışma sistemini bozmayacak ya da zorlamayacak uygun gıdalar seçtiğinizden emin olmalısınız. Tabi emin olmanız gereken bir diğer konu ise bebeğiniz ek gıdaya geçti diye anne sütünden mahrum etmemelisiniz.

Ebeveynlere ufak tefek tavsiyeler;

  • Bebeğinizin aslında sizin sütünüzle de doyduğunu unutmamalı, ek gıda için zorlamamalısınız.
  • Gece emzirme sıklığınızı azaltabilirsiniz.
  • Ek gıda ile amacınız bebeğinizi doyurmak değil, farklı alışkanlıklara ve tatlara alıştırmak.
  • Bebeğinizin ek gıda sürecinde çok iyi bir gözlemci olmalısınız. Bebeğiniz yemek yedikten sonra daha az mı kakasını yapıyor ya da kakası kabızlık derecesinde mi, herhangi bir alerjik reaksiyon gösteriyor mu gibi detaylara dikkat etmelisiniz.
  • Eğer ek gıda sürecinde bebeğiniz kabızlık gibi bir sorun yaşarsa gıdalara çok az saf zeytinyağı ekleyebilirsiniz.
  • Kullanacağınız ek gıdalar organik olduğundan, zararlı katkı maddeleri içermediğinden emin olmalısınız.
  • Eğer ek gıdaları evde kendiniz hazırlayacaksanız mevsim sebzeleri kullanın ve dondurulmuş gıdalardan uzak durun.

Ay ay bebek beslenmesi için aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız