2 Yaşına Kadar Yaptırmanız Gereken Aşılar

0
1083

İnsanlarda hastalığa sebep olacak bakteri ve virüslerin zararlı etkilerinden arındırmasına yarayan aşı işlemi, dünyaya adapte olmaya çalışan bebeğiniz için çok önemli. Bebeğiniz bir bağışıklık sistemi ile doğar fakat bu sistem oldukça zayıftır ve zamanla güçlenir. Bakteri ve virüslerle tek başına savaşamayan zayıf bağışıklık sistemi, aşılara ihtiyaç duyacaktır.

Bebeklerde Aşı Neden Önemlidir?

Aşı sayesinde vücut kendisine zarar veren mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır. Yani aşı sonrası bebeğiniz iyi bakterileri tanıyıp kötü huylu bakterilere karşı savaşan bir bağışıklığa sahip olur. Aşının etkileri baz alındığında tüm bebeklerin Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre aşılanması gerekir. Yani aşılama işlemi zamanında ve eksiksiz bir şekilde olmalıdır.

Bebeklere Hangi Ay Hangi Aşı Gereklidir?

Bebeklerde aşı işlemi ihmal edilmemesi gereken programlı bir durumdur. Bunun için aşıları yaptırmanız gereken aylara sadık kalarak eksiksiz olarak aşılama yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık Bakanlığı aşılama takvimine göre aşı programı şöyle olmalı.

Doğumda:

Doğumdan hemen sonra Hepatit B aşısı yaptırılmalıdır. Bebeğe yapılan ve 6. aya kadar bir seri şeklinde olan bu aşı, ateş, bitkinlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, sarılık, kas, eklem ve mide ağrılarının önüne geçmeyi amaçlar.

Bebeklerde 1. Ay Aşısı:

Birinci ayın sonunda bebeğinize doğum sonrası yaptırdığınız Hepatit B aşısını tekrar yaptırmalısınız. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre bu ay içinde başka bir aşıya gereksinim duyulmaz.

Bebeklerde 2. Ay Aşıları:

Bebeklerde ikinci ay sonunda 3 adet aşı yapılır. Bu ay bebekler için aşı programı yoğundur diyebiliriz. Bebeğin ileriki dönemlerinde sorun yaşamaması için 2. ay aşıları şu şekildedir: BCG (Verem), DaBT-İPA-hib, KPA.

DaBT-İPA-hib aşısı karma aşı olarak geçer. Difteri, boğmaca, tetanos gibi hastalıklara neden olacak virüsleri yok etmeye odaklanır. BGG aşısı ise verem hastalıklarıyla savaşır. Yine aynı dönem yapılacak olan KPA aşısı zatürre ve menenjit gibi hastalıkları önler.

Bebeklerde 4. Ay Aşıları:

Bebeğinize yaptırdığınız 2. ay aşılarının 2. dozlarını (Verem aşısı haricinde.) 4. ayın sonunda yaptırabilirsiniz. Yani bu ay takviminizde DaBT-İPA-hib, KPA aşıları var.

Bebeklerde 6. Ay Aşıları:

Doğumda ve 1. ayda yaptırdığınız Hepatit B aşısının sonuncusunu 6. ayın sonunda yaptırmalısınız. 2 ve 4. aylarda yaptırmış olduğunuz DaBT-İPA-hib ve KPA aşılarının 3. dozlarını da bu ayın sonunda yaptırmalısınız.

  1. ayda yapılacak aşıların bir diğer ise OPA aşısıdır. Bu aşı, vücudu çocuk felcinden korur ve oldukça önemli bir aşıdır.

Bebeklerde 12. Ay Aşıları:

Bebeğiniz artık 1 yaşında. 1 yaş aşıları KPA, suçiçeği aşısı ve KKK’den oluşuyor. 2, 4 ve 6. aylarda yapılan KPA aşısı bir pekiştirme aşısı olarak son kez yapılıyor. KKK aşısı ise kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarından korumaya odaklanıyor.

Bebeklerde 18. Ay Aşıları:

2, 4 ve 6. Aylarda yaptırılan DaBT-İPA-hib aşısının pekiştirilmesi bu ay yapılıyor. Çocuk felcinden koruyan OPA aşısının 2. dozu ve Hepatit A aşısının ilki bu ay gerçekleşiyor.

Bebeklerde 24. Ay Aşısı:

Bebeğinizin okul çağına kadar olacağı son aşı 24. ayda yapılacak Hepatit A aşısı. Hepatit A aşısından sonra okul çağına kadar bebeğinizin aşı gereksinimi bulunmuyor.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız