2 Aylık Bebek Gelişimi

0
2452

Onunla birlikte geçireceğiniz 2.ayınız. Bebeğiniz artık yavaş yavaş hayata adapte oluyor. Fakat ilk ay olduğu gibi bu ay da bebeğiniz çok hassas ve size bir hayli ihtiyacı var. 2 aylık bebek gelişişimi hakkında ayrıntıları bilmeniz halinde ona yardımcı olabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Kilo-Boy

2 aylık boy-kilo oranını bilmek, bebeğin gelişimini takip etmek konusunda çok önemli bir ayrıntı. Bebeklerin dönemine göre boy kilo oranı, presentil değerlerine göre takip edilir. Bebek gelişim tablosuna göre, 3.presentil ve 97.presentil arasında olan bebek değerleri normal olarak değerlendirilir. 3.presentil en kısa ve zayıf bebeği temsil ederken 97.presentil değeri en uzun ve yüksek kilo oranına sahip bebeği ifade eder.

1-2 aylık bebeklerde, 3.presentil değerinde kız bebekler 2,52 kg olarak belirlenir ve boyları 45,3’tür. 3. presentil değerinde erkek bebeklerin kilo ve boy oranı 2,58 kg ve 45,9 cm olarak belirlenir. Kız bebekler 1-2. ayda en fazla 4,10 kg-53,4 cm olabilir. Erkek bebekler ise 4,27 kg-54,2 cm ölçülerindedir. 50. presentil ile ortalama bebek ölçüleri olarak kabul edilir. Presentil tablosuna göre, 1-2 aylık bebek gelişiminde hem kız hem erkek bebeklerde 3,29 kg- 49,4 cm değerleri öne çıkar.

2 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

2 aylık bebek en fazla kaç saat uyur sorusuna net bir cevap vermek biraz zor olabilir. Ortalama olarak cevap verirsek 2 aylık bebek ilk ayda olduğu gibi 16-18 saat arası uyuyabilir.

2 aylık bebek uyku düzeni henüz oturmamıştır. Fakat ilk ayına göre geceleri daha uzun süre uyuduğuna şahit olabilirsiniz. Sindirim sistemi henüz gelişmedi ve midesi hale küçücük bu yüzden hala sık sık acıkıyor ve geceleri sürekli uyanıyor. Biraz sabır.

2 Aylık Bebek Ne Kadar Emer?

Bu sorunun cevabına dilediği kadar diyebiliriz. Bebek her anne sütü istediğinde onu emzirmelisiniz. O doyana kadar emzirilmek isteyecektir. Eğer bebeğiniz emme eğilimi göstermiyorsa onu 2-3 saatte bir emzirmeniz gerektiğini unutmayın.

2 Aylık Bebek Aşıları

Geçen aya bakarak bu ay bebeğinizin aşı takvimi biraz daha yoğun. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre, ikinci ay sonunda bebek 3 adet aşı olur. Bu aşılar; BCG (Verem), DaBT-İPA-hib, KPA. DaBT-İPA-hib aşısını karma aşı olarak da duyabilirsiniz. Bu ay yapılan aşılar, difteri, boğmaca, tetanos, zatürre, menenjit, verem gibi hastalıklara neden olacak virüsleri yok etmek için yapılır. 2. ay aşı bakımından oldukça önemli bir dönemdir.

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz ilk ayına göre daha güçlü gelişim atakları gösteriyor. İki aylık bebek;

  • Ellerini incelemeye bayılır ve parmaklarını ağzına götürür.
  • Gülücüklerinize gülücüklerle karşılık verebilir.
  • Ağlama dışında sesler çıkarabilir.
  • Karnının üzerindeyken kafasını 45 derece açıyla yukarı kaldırabilir.
  • Bir nesneyi parmak uçlarıyla kavrayabilir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız