11 Soruda Bebeğinizi Tanıyın

0
57

Bebekler hakkında bilinmeyenleri öğrenmeye ne dersiniz. Elbette sevgili ebeveynler bebeğinizi en iyi siz tanırsınız ancak ek olarak bilmeniz gereken bilimsel bilgiler de bulunuyor.

1.Bebeği emzirmek ne sıklıkla olmalıdır?

Başlangıçta bebekler sürekli besleniyor gibi görünebilir. İlerleyen zamanlarda bu düzene girecektir ve bir süre sonra süt üretimiz duracaktır. Bebeğinizi istediğiniz sıklıkta besleyin. Buna bebek liderliğinde beslenme denir.

2.Bebeğin yıkanması nasıl olmalıdır?

Bebeğinizi ilk birkaç gün içinde yıkamanıza gerek yoktur. Yüzlerini, boynunu, ellerini ve altını dikkatlice silebilirsiniz. Bebeğinizin uyanık ve sakin olduğu bir zaman seçin. Odanın yeterli ısıda olduğundan emin olun ve önceden her şeyi hazırlayın.

3.Bebeğinizin bezini nasıl değiştirirsiniz?

Bebeklerin bezlerini sık sık değiştirmeye ihtiyaç vardır. Bebekler çok uzun süre ıslak ve kirli bir bez içinde kalmamalıdır.

4.Bebeğinizin uyumasına nasıl yardımcı olursunuz?

Yeni doğmuş bebeklerin gece boyunca uyumaları ve gündüz sadece 2-3 saat uyumaları normaldir. Bunun nedeni, yeni doğan bebeklerin henüz gece ve gündüz fakını öğrenmemiş olmalarıdır. Bebekler ilk aylarda hızlı bir şekilde büyür ve mideleri çok küçüktür. Bu çok az ve sık beslenmeleri gerektiği anlamına gelir. Bebeğiniz büyüdükçe, geceleri daha az beslenmeye ihtiyaç duyacaklar ve daha uzun süre uyuyacaklardır.

5.Saç dökülmesi normal midir?

Çocuğunuzun gür kalın, siyah saçları olabilir, ancak bunun böyle kalacağının garantisi yoktur. Saçlar ilk birkaç hafta içinde dökülür ve bir sonraki tekrar uzar. Saçlar birkaç ay içinde düzden kıvırcığa bile gidebilir.

6.Göz rengi değişebilir mi?

Bütün bebekler mavi gözlerle doğar. Bunun nedeni, göz renginin, irisin arkasında ve özel dokusunda bulunan renk partikülünden gelmesidir ve pigment veya melanin doğum sırasında gelişmemesidir. Bu nedenle bebeklerin çoğu, genetiğe bakılmaksızın mavi gözlü doğar. Bebeğin gerçek göz rengi altı aylıktan sonra belirginleşir.

7.Yenidoğanlar gözleri açık mı uyur?

Yeni doğan bebeğiniz uyurken, uykuda mı yoksa hala uyanık mı olduğunu anlamayabilirsiniz. Bu çok normaldir. Çoğu yeni doğan bebekler gözlerini uyurken tamamen kapatamaz, böylece gözleri yarı açık gözükür.

8.Yeni doğan bebeklerde cilt soyulabilir mi?

Yeni doğan bebeklerin cildi soyulursa endişe etmeyin. İlk birkaç ayda, yeni doğan bebeğiniz birçok değişiklik geçirecektir ve ciltte meydana gelen değişiklikler de bunun bir parçası olacaktır.

9.Yeni doğanların bir dizi aşı yaptırması gerekir mi?

Doktorunuzla konuşmadıkça, bebeğinize kaç aşı yapılması gerektiğini asla bilemezsiniz. Yeni doğan bebeğinize, ilk birkaç ayda bir dizi aşı yapılması gerekir.

10.Bebekler yüzebilir mi?

Evet. Yeni doğanlar su altındayken nefeslerini tutabilirler ve hatta kolları ve bacakları ile ileri doğru hareket ederler. Bebeğiniz istediğiniz zaman yüzmeye götürebilirsiniz, ancak altı haftalık olmasını bekleyin.

11.Yenidoğanların kilo vermesi normal midir?

Yeni doğanların ilk birkaç gün içinde kilo vermesi yeterli anne sütü almadıkları anlamına gelir diye yanlış bir kanı vardır. Bu doğru değil. Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk birkaç gün içinde, vücut ağırlığının yüzde beşi ile yüzde 10’u arasında kaybetmesi normaldir. Çoğu bebek yaklaşık iki haftalık olduklarında doğum ağırlığına geri döner.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız