10 Soruda Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
49

1.Yeni doğanlara gece ve gündüzün farklı olduğunun öğretilmesi gerektiği doğru mudur?

Bebekler tanımlanmamış uyku-uyanıklık modelleriyle doğarlar. Zaman dilimlerini anlamak için yardıma ihtiyaçları vardır. Gündüz, evde mümkün olduğunca çok güneş ışığı olmasına özen gösterin. Bebek uyanıkken, onunla oynayın. Bebeğin gündüz uykudayken sesleri kapatmaya çalışmayın. Banyo, beslenme, uyku düzenine dikkat edin. Geceleri, bezini sessizce değiştirin ve parlak ışıktan kaçının. Bebekler genellikle 6-8 hafta içerisinde aile düzenine uyum sağlar.

2.Yeni doğanlar anne kokusunu algılayabilir mi?

Yeni doğanların koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Bebekler ikinci haftadan itibaren annesinin kokusunu alabilir ve annesini kokusuyla sakinleşir. Bazen sadece kıyafetleri bebeğin yanına koymak yeterlidir. Bu yüzden kozmetik ürünleri aşırı kullanmayın.

3.Ağlamak bebeğin ciğer gelişimine yardımcıysa, onları derhal rahatlatmanız gerekir mi?

Bir yeni doğanın ilk ağlaması ciğerleri genişletir ve oksijen alışverişinde yer alan alveolleri açar. Daha sonraki ağlamalar ise solunumla ilgili diyafragmatik ve interkostal kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Ancak akciğer gelişimini etkilemez. Bebeğinizin uzun süre ağlamasına izin vermeyin.

4.Bebekler uykularında kendilerini elleriyle korkutur mu?

Bebekler dış uyaranlara karşı elleriyle tepki verir. Buna Moro veya irkilme refleksi denir. Bunu yaparken kollarını yayar, yumrukları açar ve sonra başlangıç ​​pozisyonuna geri döner.

5.Bebek doğduktan sonra ev her zaman temiz olmalı mı?

Bebekler için hijyeni sağlamak için yeterli olanlar:

  • Sık sık el yıkama
  • Emzik ve şişelerin temizliği
  • Mutfak, tuvalet ve banyo temizliği
  • Nem ve havalandırma
  • Aşıları zamanında yaptırma
  • Dokunabileceği şeyler de ayrıca temiz tutulabilir.

6.Bebeğinizin elleri üşüyorsa, daha sıcak giysiler mi giydirmelisiniz?

Bebeğinizin elleri veya ayakları üşüdüğünde, sırtına dokunun. Eğer sıcaksa bebek üşümüyordur. Bebeğin alnına dudaklarınızla dokunun. Kendini iyi hissederse ateşi olmadığı anlamına gelir. Bir yeni doğanın dolaşım sistemi mükemmel değildir. Tüm beslenmesi öncelikle hayati organlara yöneliktir. Çorap veya pamuklu eldiven yeterlidir. Durum bebekler 3 aylıkken normalleşecektir.

7.Bebek giysileri her iki taraftan da ütülenmeli mi?

Yüksek sıcaklıkta çamaşır yıkamak bakteri ve virüslerden tamamen kurtulmayı garantilemez. Virüsler çoğalabilir ve bakteri üremesi devam edebilir. Çamaşır makinesinde bir giysi parçasından diğerine kolayca transfer edilebilir. Ütü, yıkama ya da kurutma sırasında çamaşırda kalan mikroorganizmaları öldürür ve ayrıca kumaşta kalan deterjanların bebeğin cildi üzerindeki etkisini azaltır. Tek taraflı olarak giysileri ütülemek veya buharda tutmak yeterlidir.

8.Bebek evde, hatta her zaman bir şapka giymeli mi?

Bebekler için evde şapka takması gerekip gerekmediğine dair net bir kural yoktur. Ancak yenidğan bebeklerin ortam sıcaklığının 25 derece altına düştüğü durumlarda şapka takılması gerekir.

9.Bebeğin yeterince doyup doymadığını nasıl anlarsınız?

Bebekler iki üç saatte bir açıkır ve karnının doyurulması, beslenmesi gerekir. Emziriyorsanız, ne kadar süt alacağını kestirmek zordur. Bunun için bebeğin ağırlığı, ilk günlerde en iyi göstergedir.

10.Bebek masajı iyi gelir mi?

Ebeveynler her zaman bebeklerine dokunmayı severler ve bebekler de sarılmayı sever. Bebeğin duygusal ve nörolojik gelişiminin bir kısmı dokunma ve güvenlik hissinden geçer. Ebeveynler ve bebekler için stresi hafifleterek uykuya yardımcı olabilir.

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız