10 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

0
800

Bebeğiniz artık ek gıdalara iyice alıştı. Ek gıdaya itirazlar azaldı, artık ona yemek yedirmek daha kolay hale geldi. 10 aylık bebek beslenmesinde anne sütü hala üstünlüğünü sürdürüyor. Yani anne sütü hala ana öğün. Fakat ek gıdalardan destek alınması gerektiğinden bebeğinizin dönemine uygun beslenme programını da oluşturmalısınız. 10 aylık bebek beslenmesi ve beslenme programını gözden geçirelim.

10 Aylık Bebek Ne Kadar Yemek Yemeli?

Yenidoğan bebekler, her 1-2 saatte bir emzirilir fakat bebeğinizin artık mide kapasitesi genişlediği için daha geç acıkabilir. Onu 3-4 saatte bir besleyebilirsiniz. 10 aylık bebek beslenmesinde bebeğiniz 3 ek gıda öğünü alabilir. Her bir öğünün miktarı, bir minik bebek kavanozunu geçmemelidir. Sizin için hazırladığımız 10 aylık bebek beslenme tablosuna göz atabilirsiniz.

10 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Bebeğinizin giderek geliştiği dönemde tabii ki onun beslenme programına ayrıca dikkat etmelisiniz. 10 aylık bebekler için beslenme tablosu örneğini sizler için oluşturduk.

Başlangıç

Anne sütü veya anne sütü yokluğunda doktorun tavsiye ettiği devam sütü.

Kahvaltı

Anne sütü veya formül mamaya; 1 yumurta sarısı, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 1-2 tatlı kaşığı kadar labne peyniri, 1 tatlı kaşığı kadar pekmez ilave ederek karıştırın. Bu dönemde yumurta sarısı ve peyniri aynı anda değil de dönüşümlü olarak kullanın.

Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü.

Ara Öğün

Kıymalı ıspanak yemeği. 1 küçük ıspanak demetini sirkeli suda bekletin ve sonra yapraklarını tek tek yıkayın. 1 küçük havucu küp küp doğrayın. 1 küçük soğanı ince ince kıyın. Soğanı havuçla beraber zeytinyağda kavurun ve üzerine 80 g kıymayı ekleyerek tahta kaşıkla kıymaları ezin. Malzemeleri 1-2 dakika pişirin. Malzemelerin üzerine ıspanakları, pirinci ve 200 ml suyu ekleyin ve 20 dakika boyunca pişirin.

Kıymalı ıspanağı bebeğinize çatalla ezerek vermeyi unutmayın.

Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü.

Ara Öğün

Yoğurt ya da çorba (Tarhana, brokoli, kabak, yayla çorbası, şehriye çorbası hazırlayabilirsiniz.)

Ana Öğün

Anne sütü ya da doktorunuz önerdiyse devam sütü.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız