Yaklaşık 9 aylık gebelik macerası bitti ve artık bebeğinize kavuştunuz. Bu aralar çok telaşlısınız. Hem doğum sonrası psikolojik ve fiziksel yorgunluğunuz hem de yenidoğan bakımı hakkındaki kaygılarınız üst düzeyde. Ama bu telaşları yatıştırmak için bebeğinizin kokusu bile yeterli. Fakat onun ilk ayında neler yaşadığını, neler yapabileceğini yani gelişimini merak ediyorsunuz değil mi? İşte 1 aylık bebek gelişimi hakkında ayrıntılar.

Yenidoğan Bebek Boy-Kilo Değerleri

Bebek boy-kilo gelişim tablosuna göre, 3.presentil ve 97.presentil arasında olan bebek değerleri normal kabul edilir.

3.presentil değerinde kız bebekler 2,52 kg olarak belirlenir ve boyları 45,3’tür. 3. presentil değerinde erkek bebeklerin kilo ve boy oranı 2,58 kg ve 45,9 cm olarak belirlenir. Bu bebek gelişim tablosuna göre en kısa ve en zayıf bebeği temsil eder. 97.presentil değeri ise en iri bebekler içindir. Kız bebekler 1. ayda en fazla 4,10 kg-53,4 cm olabilir. Erkek bebekler ise 4,27 kg-54,2 cm ölçülerindedir. 50. presentil ile ortalama bebek ölçüleri olarak kabul edilir. Presentil tablosuna göre, 1 aylık bebek gelişiminde hem kız hem erkek bebeklerde 3,29 kg- 49,4 cm değerleri öne çıkar.

1 Aylık Bebek Ne Kadar Uyur?

1 aylık bebek uyku düzeni diye bir şey yoktur. Onlar dünyaya alışma evresini uyuyarak tamamlarlar. 1 aylık bebekler günde yaklaşık 16-18 saat uyur. Hatta bu süre ilk günler 21 saati bile bulabilir. Gece uyanmaları oldukça sıktır çünkü çok çabuk acıkır. 1 aylık bebek gece uykusu 9 saate yaklaşabilir fakat bu süre tabii ki kesintisiz değildir. Aynı uyku performansını sabahları da gösterecektir. Yani doğum sonrasında bol bol dinlenme şansınız olacak.

1 Aylık Bebek Ne Kadar Emzirilmeli?

1 aylık bebek beslenme konusunda belli bir emzirme miktarı ya da sayısı yoktur. Yeni doğan bebek her istediği zaman emzirilmeli. Fakat o henüz anne sütü talep edemeyecek kadar minik. Bu nedenle onu 2 saat aralıklarla emzirmelisiniz. Eğer bebeğiniz formül süt ile besleniyorsa bu süreyi biraz daha uzun tutabilirsiniz. 1 aylık bebek beslenmesi hakkındaki bilgileri, yenidoğan bakımı yazımızdan bulabilirsiniz.

1 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Bağışıklığı henüz çok zayıf olan bebeğiniz aşılarla tehlikeli hastalıklardan korunacak. Bunun için 1 aylık bebek aşı takvimi yoğun değildir fakat önemlidir. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre, bebeğinize doğumdan hemen sonra yapılan Hepatit B aşısını 1. ayın sonunda da yaptırmalısınız.

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

  • 1 aylık bebeklerin görüş mesafesi çok kısıtlıdır. 1 ayın sonunda sizinle göz teması kurabilir ve gözleriyle bir şeyleri takip edebilirler.
  • Anne karında duyduğu seslere benzer seslerde daha hassas olmak üzere, bebeğinizin işitme yeteneği yüksektir ve seslere duyarlıdır.
  • Duyduğu seslere farklı sesler çıkarabilir hatta gülümseyebilir.
  • Düz bir yüzeye yattığında kafasını hafifçe kaldırabilir.
  • Ellerini kavuşturabilir.

1 Aylık Bebek Bakımında Hassas Olmanız Gereken Noktalar

1 aylık bebeğinizin dünyaya adapte olana kadar yaşayacağı bazı durumlar konusunda hassas olmalısınız.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız