1-3 Yaş Dil Gelişimini Arttıracak Faaliyetler

0
690

1-3 yaş her konuda bebeğinizin gelişim atakları gösterdiği bir yaş dönemi. Tabii ki bu gelişimin fonksiyonel olmasını sağlayacak olan en iyi destekçi sizsiniz. Çocuk dil gelişimi konusunda da gülümseyin, başroldesiniz. O ağzınızdan çıkan her şeyi takip eder, dinlemiyor gibi yapsa da daima sizi dinler, seslerinizi taklit etmeye çabalar. Peki, siz çocuğunuzun dil gelişimi için neler yapabilirsiniz?

Çocuğun Dil Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Okul öncesi çocuğun dil gelişimi çok önemli. Bunun için çeşitli etkinlikler ve uygulamaları hayata geçirebilirsiniz. Ay ay çocuk dil gelişimi konusuna değinmiştik. Şimdi bu dönemde neler yapabileceğimize bir göz atalım.

Birlikte Okuyun

Okumak her yaşta faydalı. Tabii ki ona kocaman bir kitapla gidip minicik harflere dikkat etmesini istemeyeceksiniz. Birkaç tane çocuk kitabı edinin. Bu renkli kitaplar onun dikkatini çekecektir. Ona bu kitaptan hikayeler okurken kitaptaki resimleri gösterin ve onun da bu sırada aktif olmasını sağlayın. Sayfadaki belirli nesneleri işaret etmesini isteyin. 2 yaşından sonra alfabeye aşina olabilmesi amacıyla alfabe kitaplarına da göz atın.

Onunla Yetişkinmiş Gibi Konuşun

Evet, belki sizi tamamen anlamayacaktır ama onunla bir yetişkin gibi konuşmanız sizi taklit ederken dil gelişimi noktasında işine yarayacaktır. Üstelik bu, onu ne kadar önemsediğinizi de gösterir. Onunla bilinçli konuşmalar yapın. Onun düşüncelerini, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını sorun. Sizinle konuşurken dikkatlice dinleyin ve ne dediğini anladığınızı gösterecek şekilde yanıtlayın. İyi telaffuz becerilerinin yanı sıra uygun telaffuzu modellemek için onun söylediği kelimeleri tekrarlayın.

Ayrıntılarla İlgilenin

O size, “Bu nedir?” diye sorduğunda ona, “Bu bir otobüs.” diyebilirsiniz. Fakat onun ifade yeteneğini güçlendirmek ve kelime dağarcığına yeni kelimeler eklemek için ayrıntıya inebilirsiniz. “Bu mavi bir otobüs, insanları gitmek istedikleri yere götürüyor. Belki bir gün biz de babanın yanına bu otobüsle gideriz.” gibi cümlelerle sorusuna ayrıntılı cevaplar verebilirsiniz.

Cümlelerini Tamamlayın

O bir konuşma profesyoneli değil. Çocuk dil gelişimi için uygun etkinlikler arasında onun cümlelerini tamamlamak da öne çıkıyor. Onun cümle kurma çabalarını kolaylaştırmak sizin elinizde. Örneğin, o su içtiğinde bardağı size uzatıp tekrar su istiyor ama size bunu ifade etmiyorsa, “Bir bardak daha mı su istiyorsun?” ya da “Biraz daha su içmek mi istiyorsun” diye sorun. Hem suyu nasıl istemesi gerektiğini anlayacak hem de size cevap vermeye çalışacaktır.

Bazen kelimelerin sırasını da karıştırabilir. Size, “Büyük araba oynayalım.” dediğinde, “Evet haydi, büyük arabayla oyun oynayalım.” şeklinde düzeltmeler yapabilirsiniz. Kelime dizilimleri, gramer inceliklerini zamanla sizden öğrenecektir.

 

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız