0-3 Aylık Bebeklerin Fiziksel Gelişimini Destekleyen Aktiviteler

0
640

Uzmanların önerdiği bu kolay aktiviteler, hem bebeğinizi rahatlatacak hem de fiziksel gelişimini arttıracaktır.

Bebeğinize Dokunun
Bu çocuğunuzla aranızda bağlantı kurar ve dokunulan kısımların harekete geçmesi için bebeğinizi uyarır.

Bebeğinize Masaj Yapın
Göbeğini veya sırtını ovuşturun, kollarını ve bacaklarını okşayın. Bu da bebeğinizin rahatlamasını sağlarken sizinle kurduğu bağı da güçlendirir.

Bebeğinizi Tutun
Ev işlerini yaparken, yürüyüşe çıkarken, alışveriş yaparken veya bilgisayarda çalışırken bebeğinizi kanguru yardımıyla sırtınızda tutun ve sizinle birlikte olmasını sağlayın.

Göz Teması Kurun
Bebeğinize gülümseyin. Ona verebildiğiniz kadar çok sevgi ve ilgi verin. Bu ona hiçbir zaman fazla gelmez ve yanında olmadığınızda dahi onunla ilgilendiğiniz mesajını verir.

 

Onu Zıplatın ve Sallayın
Hareketlenmesinde bebeğinize yardım edin. Hafifçe zıplatın, sallanın ve pışpışlayın. Onunla dans edin. Bu eylemler de birlikte eylenmenizi sağlarken bebeğinizin sosyal tarafını ve kaslarını güçlendirir.

Dikkatini Canlı Tutun
Sesli bir oyuncak sallayın ve bebeğinizin başını çevirip ona bakmasını sağlayın. Bu tür oyuncaklar bebeğinizin dikkatini çekerken duyularını ve sesleri de fark etmesini sağlar.

Göbek Zamanı
Bebeğinize karnının üzerinde oynaması için biraz zaman tanıyın ve onu yere, göbeğinin üzerine yatırın. Onunla konuşun, böylece size bakmak için kafasını kaldıracaktır. Ya da önünde parlak veya sesli bir oyuncak tutun böylelikle bebeğiniz ona bakmayı deneyecektir ve kafasını ve kollarını kaldırmayı öğrenecektir. Hatta yerde dolaşmayı bile öğrenebilir. Bu eylem gelecekte emeklemesine yardımcı olması için sırt ve boyun kaslarını güçlendirecektir.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız