0-1 Yaş Bebeklerin Bayılacağı 6 Eğlenceli Oyun

0
1215

Oyun oynamak beyin hücrelerini harekete geçirerek bebeğin zekasını güçlendirmesine yardımcı olur, bebeği sakinleştirir, bebek ve anne-baba arasındaki bağı güçlendirir. Fakat “Bebeklerle nasıl oynanır?” sorusunun cevabını bilmiyor olabilir, bu konuda hangi oyunu ne zaman oynayacağınız hakkında bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Çok haklısınız çünkü bebeklerle oynanacak oyunları seçerken bebeğin motor becerilerini, gelişim evresini göz önünde bulundurmalısınız. İşte, bu konuda işinizi kolaylaştıracak birkaç öneri.

0-6 Aylık Bebek Oyunları

Onun henüz çok küçük olduğunu düşünebilirsiniz fakat sizin ilginize ve oyunlarınıza ihtiyacı var. Oyunların beyin gelişimi üzerindeki etkisinin temellerini erkenden atabilmeniz için işte 0-6 aylık bebeklerle oynanacak oyunlar.

Konuşan Ayaklar

Ona üstlerinde ziller ve oyuncaklar olan çoraplar giydirin. Bu minik oyuncak ve zilleri siz de çorabına dikebilirsiniz. Bebeğiniz bacaklarını hareket ettirdikçe çıkan sesler veya gördüğü oyuncaklar hoşuna gidecek ve sürekli bacaklarını hareket ettirerek kendi kendine oyun kuracaktır. Unutmayın, 1-5 aylık bebekler kendi bedenleriyle yaptıkları şeyleri tekrar etmeyi çok sever.

Sonuç: Bebeğiniz bu oyun sayesinde bacak kaslarını geliştirecek ve beden farkındalığının ilk adımlarını atacaktır.

Merhaba Kayıkçı!

Bebeğiniz sırt üstü pozisyonda yatarken başı, dizlerinizde ve ayakları karnınızda olmalı. Onun bileklerinden tutarak yavaşça kendinize doğru çekin ve sakince yatar pozisyonuna tekrar getirin. Kendimize doğru çektiğinizde gülümseyerek çeşitli sesler çıkarabilir ya da komik surat ifadeleri yapabilirsiniz. Bu oyunu mutlaka 3. aydan sonra oynayın.

Sonuç: Bu oyunla hem o çok eğlenecek hem aranızdaki iletişim güçlenecek hem de oturmaya yardımcı olacak kasların gelişimi sağlanacak.

Biri Beni Çağırıyor!

5 ay ve sonrasında, onu size dönük bir şekilde salıncağa ya da yastıklarla destekleyip uygun bir yere oturtun. Bebeğiniz daha küçükse bu oyunu o yatarken de oynayabilirsiniz. Karşısına geçip değişik seslerle ismini söyleyin. Daha sonra arkasından ve yanından farklı açı ve seslerle ona ismiyle seslenin. Sesinizi kısın, inceltin bazen biraz yükseltin veya fısıldayın. Kafasıyla sizi takip edecek ve sesin geldiği yönü izleyerek sizi bulunca bu çok hoşuma gidecek. Sizi bulup göz göze geldiğinde burnuna bir öpücük kondurup onu alkışlayabilirsiniz.

Sonuç: İsmini öğrenme, seslere anında tepki verme, refleks gelişimi için bu oyun ona yardımcı olacaktır.

06-12 Aylık Bebek Oyunları

Bebeğiniz bu dönemden sonra artık size tepkilerini daha net bir şekilde veriyor. Motor gelişimini arttıran bebeğe bu konuda oyunlarla yardımcı olabilirsiniz. Rahatça oturan, emekleyen hatta belki de yürüme ataklarında bulunan bebeğinizle daha eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz!

İplere Dolanmaca

30 cm uzunluğunda birkaç ip şeridini kesin. Her şeridin ucuna plastik bilezikler bağlayın. İplerin diğer ucuna da çıngıraklar bağlayın. Oyuncağı metal bir tepsiye koyun. Oyuncaklara uzanmasını sağlayın bunun için bir tanesini eline verebilirsiniz. Eğer onlarla ilgilenmezse plastik bileziklerden oyuncağı tutun, yavaşça oyuncakları bebeğinize doğru sallayın ve geri çekin. Bu oyunu otururken oynayabilir, eğer emekliyorsa oyuncakları sallayarak onu yakalamasını isteyebilirsiniz.

Sonuç: Bu oyun bebeğinize keşfetme duygusunu hissettirecek ve neden sonuç ilişkisini çözümlemesini sağlayacaktır.

Uç Baloncuk Uç!

Bebeğinizi oturtun ve sağlam bir yere yaslandığından emin olun. Bunun için mama sandalyeleri veya bebek küvetleri ideal. Karşısına oturun ve baloncukları yüzüne gelmeyecek şekilde üfleyin. Baloncukları keşfettikten sonra ellerine doğru üfleyin. Böylece onun dokununca patladığını keşfedecek ve onlara uzanmak için elinden geleni yapacaktır. Ardından ayaklarına doğru üfleyin. Eğer bebeğiniz emekleme aşamasındaysa onu oturtmadan da bu oyunu oynayabilir ve baloncukları yakalaması için onu teşvik edebilirsiniz.

Sonuç: Bu aktivite sayesinde bebeğiniz parmaklarını kontrol etme, inceleme ve dikkat yeteneğini arttırır.

Ez ve Karıştır

Birazdan kirli bir oyun oynayacağız! Eğer oda sıcaklığı müsaitse bebeğinizin üstünü çıkarın ya da üstünü kirlettiğinde sorun olmayacak bir şeyler giydirin. Bebeğinizin karşısına ıslak pirinç taneleri koyun. Karıştırın, kurcalayın ve sıkın. Bebeğinizin de bu pirinç tanelerini sıkmasını isteyin ve bunun için ona yardımcı olun. Avucunuzu açarak pirinç tanelerini avucunuza doldurmasını isteyin.       Aynı şeyi patates püresi ya da jöle ile yapabilir, daha kirli bir oyun için tüm malzemeleri karıştırabilirsiniz.

Bu oyunu oynarken asla bebeğinizin başından ayrılmayın, pirinç taneleri ya da diğer malzemeleri yutmak isteyebilir, bunu mutlaka engelleyin.

Sonuç: Bu oyunla bebeğiniz çok eğlenirken, motor kontrolünü de geliştirir.

 

 

Yorum Yaz

Lütfen yorum yazınız!
Adınızı buraya yazınız